• Home
  • Blog
  • Instrukcja obsługi konia - część I - sygnały końskie

Instrukcja obsługi konia - część I - sygnały końskie

No więc doszliśmy do sygnałów jakie koń nam daje, podzielimy je na sygnały w obrębie głowy, kłody i zadu, nóg oraz dźwiękowe.

Głowa a szczególnie uszy, to je najłatwiej zauważyć i zinterpretować. Poniżej obrazek z bardzo ogólnym ale wystarczającym zarysem końskich min.

  • To tak zwane „szczurzenie” – uszy położone po sobie. Sygnał o tym, ze koniowi się coś nie podoba, często dodatkowo koń pokazuje zęby. Trzeba koniecznie uważać bo po tym sygnale szybko dochodzi do ataku oraz bardzo głośny pisk. Koń często grzebie nogą i podskakuje. Macha mocno ogonem i drepta w miejscu.
  • Uszy do przodu, dość duże oczy, rozszerzone chrapy to objaw zainteresowania czymś, lub kimś. To sygnał dający nam do zrozumienia, ze koń coś zauważył i może się spłoszyć, dlatego bądźmy uważni. Czasem w tych momentach następuję dźwięk podobny do „wydmuchiwania nosa” i grzebanie nogą. Ogon może być mocno odstawiony.
  • Duże oczy, uszy w różne strony, rozszerzone chrapy i podniesiona głowa to często objaw strachu. Postarajmy się uspokoić naszego konia a nie dokładać mu stresu krzycząc na niego.
  • Uszka na „samolocik” czyli rozsypane na bok, pół otwarte oczy, rozluźnione chrapy i luźna warga mówią o tym, ze nasz koń drzemie, jest szczęśliwy i czuje się pewnie. Często wzdycha, również pozycja ciała jest rozluźniona a koń „odpoczywa” jedną zadnią nogą.
  • Uszy lekko położone, wisząca warga i półprzymknięte oczy to objaw zmęczenia, koń często ziewa i jest niecierpliwy. Dobrze by było dać mu odpocząć i pogryźć siano w spokoju.
  • Uszy mocno do przodu, wygięta szyja, dmuchanie nosa i odstawiony ogon może sygnalizować podniecenie. Nie występuję tylko u ogierów chociaż u nich najczęściej. Ale również na nowego członka stada, nowa zabawkę, wypuszczenie na duży padok gdzie można beztrosko pobiegać. Towarzyszy temu sprężysty ruch, wysoko podnoszone nogi, odstawiony ogon. Taki koń to fajny widok i obyśmy często widywali naszego konia w takim stanie

To bardzo ogólny obraz tego co koń do nas mówi, żeby dokładnie poznać zachowania koni w stadzie należy długie godziny obserwować ich życie do czego bardzo mocno zachęcam bo to jedno z najprzyjemniejszych rzeczy w życiu.