Praca z koniem

Imprinting

Imprinting

Wdrukowanie w pamięć konia zachowań, które pomogą mu zaufać człowiekowi. Ułatwią źrebięciu i człowiekowi kontakt od pierwszych godzin życia. Odczulą go na dźwięki, dotyk w każdym miejscu na jego ciele, pielęgnację skóry, kopyt, delikatnych miejsc jak noc, uszy, pysk.

Imprinting wdrożony zaraz po urodzeniu i kontynuowany przez kilka najbliższych dni, rozłożony na poszczególne sesje da konia przepuszczalnego, miękkiego, odważnego i chętnego do pracy. Nauczy chodzenia na kantarze i podążania za człowiekiem, pomoże młodej istocie lepiej poradzić sobie w stadzie i w dorosłym życiu. Polecany każdemu, kto zaczyna przygodę ze źrebięciem, ale i wprawionym hodowcom, którym zależy na posiadaniu koni miłych i odważnych.

Praca z ziemi

Praca z ziemi

Koń w każdym wieku potrzebuje pracy z ziemi, zaczynamy od niej od pierwszych dni życia i kontynuujemy przez całe jego życie, na każdym etapie treningu. Praca z ziemi prowadzona w mądry sposób gwarantuje człowiekowi i koniowi wejście w każdy kolejny etap treningowy w sposób łatwy i bezstresowy.

Przez pracę z ziemi rozumiemy zabawę z koniem, która pozwala budować silną więź emocjonalną, uczyć go odwagi, podążania, elastyczności, miękkości i szacunku. Buduje jego muskulaturę i równowagę. Czy to młody koń, który dopiero uczy się chodzenia na kantarze i szanowania przestrzeni człowieka, koń, który zaczyna pracę pod siodłem, czy może koń w ciągłym treningu sportowym lub w okresie rekonwalescencji. Każdy moment życia jest dobry na wzmocnienie relacji i budowanie szacunku. Uczymy nie tylko konie, a także ludzi jak radzić sobie ze swoim zwierzęciem, jak szanować go, jak go uczyć.

Powrót do pracy

Powrót do pracy

Są takie sytuacje jak kontuzja, ciąża, brak czasu, które powodują, że nasz koń miał przerwę w pracy. Słabnie kondycja i mięśnie, koń „zapomina” części ćwiczeń, jest niecierpliwy przy siodłaniu a podczas jazdy się denerwuje. Większość ludzi spotyka się z takimi sytuacjami i często nie wiemy jak sobie poradzić z choćby w teorii prostym odbudowaniem mięśni lub zaufania.

Takie konie potrzebują wyjątkowego podejścia, delikatnego, ale stanowczego, a każda czynność musi być przemyślana i wynikać z obserwacji i ogromnej wiedzy. Pomożemy Wam i Waszemu koniowi wrócić do pracy i nadrobić czas, żeby w optymalnym dla konia czasie móc cieszyć się wspólnym treningiem.

Pewność siebie

Pewność siebie

Zdarza się, że nasz koń jest strachliwy, nie ma w nim pewności siebie, nie daje się złapać na padoku lub wręcz odwrotnie, wskakuje nam na plecy i chowa się za nami w sytuacji zagrożenia, często robiąc to niedelikatnie i może spowodować sytuację dla nas niebezpieczną. Podobne sytuacje mogą się zdarzać podczas jazdy na takim koniu. Odskakiwanie od kałuży w galopie w terenie, ponoszenie, przelatujący ptak, który powoduje ogromny strach u konia.

Nie wszystkie konie mają to szczęście, że od źrebięcia są odczulane na wszelkiego rodzaju strachy i budowana jest jego pewność siebie. W treningu „Pewność siebie”, uczymy konia odwagi poprzez proces odczulania go. Obserwujemy zachowanie konia, jego reakcje i dobieramy trening tak, aby nic mu nie było straszne, nawet trzepocząca folia. Będziemy wchodzić do kałuż, do rzeki, przeciskać się przez wąskie przejścia, hałasować żeby Twój koń czuł się w takich sytuacjach pewien, że nic mu nie grozi i nie musi się bać. Wyjdziemy także poza Twoją strefę komfortu i nauczymy Ciebie jak reagować w takich sytuacjach i pomagać koniowi w budowaniu jego pewności.

Trening behawioralny

Trening behawioralny

Macie problem ze swoim koniem, bo nie chce dawać nóg do czyszczenia? Kopie, gryzie, źle znosi zabiegi pielęgnacji, siodłanie, zadziera głowę przy zakładaniu ogłowia? Wyrywa się z uwiązu a może odsadza? Jeśli tak to trening behawioralny jest dla Was. Pomożemy zrozumieć koniowi, że wszystko to może być przyjemne. Czasem kupujemy konia, który po przyjeździe do nowego domu zaczyna się niepokojąco zachowywać, nawet staje się agresywny. Przeprowadzimy z Tobą wywiad, pokażesz nam jak wygląda to zachowanie w domowych warunkach a my powiemy Ci, co zrobić i jak aby uprzyjemnić Wam i Waszemu koniowi te obowiązki, jak radzić sobie z agresją.

Trzeba pamiętać, że często takie zachowania wynikają ze stanu zdrowia konia, być może bolący ząb albo kręgosłup powodują złe zachowanie i ucieczkę od ręki człowieka. Zdarza nam się kupować konia, który zaznał agresji od osób nim się opiekujących. Z przykrością musimy to przyznać, że istnieją stajnie w których ludzie zajmujący się końmi nie powinni po prostu tego robić. Konie z natury są przyjazne, nie są wrogo nastawione do ludzi, żeby nie napisać, że są człowiekowi uległe, choć tak naprawdę tak właśnie jest. Większość „złych” zachowań u konia ma swoją przyczynę. Czasami proces ich poszukiwania jest długotrwały. Znane są przypadki koni „nienaprawialnych”. Przykład takiego konia pokazuje nam Buck Brannaman w jednym ze swoich filmów. Czasami musimy pogodzić się z tym, że w bardzo niewielu przypadkach nic z naszym zwierzakiem nie będziemy w stanie zrobić.

Nasze doświadczenie jednak pokazuje, że są to bardzo nieliczne przypadki. Jak do tej pory nie trafił się nam koń, u którego nie dałoby się zdiagnozować przyczyn jego „złych” zachowań. Pokażemy Wam jak pracować w tej sferze, jak patrzeć, jak słuchać i cieszyć się wspólnym przebywaniem ze sobą.

Trening zaawansowany

Trening zaawansowany

Fajnie Wam się pracuje ze swoim ulubionym koniem, ale macie już dość szkółkowej jazdy w kółko jak wagonik za innym ogonem? Chcecie nauczyć siebie i konia czegoś więcej, poznać nowe ćwiczenia, nauczyć konia szybszej i efektywniejszej odpowiedzi na delikatne pomoce, lepiej go ustawić, wygiąć, rozluźnić? Czas na następny level?

W treningu zaawansowanym przygotujemy konia od ambitnej rekreacji, do startów w zawodach zarówno westernowych jak i klasycznych. Nauczymy konia poprawnej odpowiedzi na sygnały oraz świadomego używania własnego ciała, jeźdźca za to kontroli własnego. Dążymy do poprawnej komunikacji z wierzchowcem i harmonijnej jazdy.

Koń nauczy się sidepassów, lotnych zmian nogi, kontroli tempa, spinów, rollbacków, pracy na drągach oraz skoków. Podniesiemy jakość chodów, które pięknie zaprezentują konia w konkurencji pleasure oraz ujeżdżeniu. Dołożymy wszelakich starań i umiejętności aby nauczyć Was wszystkiego, czego potrzeba Wam do startów w wymarzonej konkurencji.